شرایط و قوانین

خانه/شرایط و قوانین

ماده ۱ – تعاریف و اصطلاحات

اصطلاحاتی که در این قوانین و مقررات به کار رفته است دارای معانی مشروح زیر است:

۱-۱- کارفرما: اشخاصی که در برنامۀ i-do به منظور ارسال پروژه ثبت‌ نام کرده‌اند.

۲-۱- پیمانکار: اشخاصی که در برنامۀ i-do به منظور دریافت پروژه و ارائه خدمات ثبت ‌نام کرده‌اند.

۳-۱- کاربر: شخصی است اعم از کارفرما و پیمانکار که از طریق اینترنت به سامانۀ i-do متصل و از خدمات نرم افزاری i-do بهرمند می‌شود. بدیهی است منظور از کاربر در این سند، بنا به مورد کارفرما، پیمانکار و یا هر دو می‌باشد.

۴-۱- کاربران: اعم از کارفرمایان و پیمانکاران.

۵-۱ i-do : برنامه آی دو ( i-do ) در نسخه های مختلف ( اندروید ، iOS ، دسکتاپ و … ) که نسبت به ارائه خدمات i-do  اقدام می‌کند.

۶-۱- حساب کاربری: حسابی است که اشخاص برای استفاده از خدمات i-do در سامانۀ i-do ایجاد کرده‌اند.

۷-۱- اعتبار: مبلغی است که پیمانکاران از طریق انجام پروژه های مختلف بدست می آورند. این مبلغ به صورت پرداخت از طریق سامانه بانکی و کارت‌های عضو شبکۀ شتاب طبق شرایط و مقررات حاضر منظور و محاسبه خواهد شد.

۸-۱- اطلاعات محرمانه: اطلاعاتی که توسط کاربران در اختیار i-do قرار داده می‌شود اعم از اطلاعاتی که به صورت مستقیم از سوی کاربر وارد می‌شود و همچنین اطلاعاتی که به صورت خودکار و در نتیجۀ بهره برداری از خدمات i-do در اختیار ما قرار داده می‌شود.

ماده ۲ – حساب کاربری

۱-۲- کاربر کارفرما و یا پیمانکار با ثبت نام در i-do و همچنین با هر بار استفاده از خدمات i-do می‌پذیرد که قوانین و مقررات جاری i-do را به صورت کامل مطالعه کرده و با اطلاع کامل از شرایط و معانی آن پذیرفته است. این قوانین و مقررات ممکن است در طول زمان تغییرکند و بنابراین استفادۀ مستمر کاربران از i-do به معنی پذیرش هرگونه تغییر در قوانین و مقررات آن است.

۲-۲- برای استفاده i-do دو لازم است که هر کاربر اعم از شخص حقیقی و یا حقوقی یک حساب کاربری در i-do بسازد. تنها اشخاصی که واجد اهلیت قانونی باشند می‌توانند اقدام به ساختن حساب کاربری در i-do کنند. برای استفاده از i-do کاربر مذکور باید نام، نام خانوادگی، شماره همراه خود را در سامانۀ i-do ثبت کند. همچنین جهت اطمینان بیشتر ، پیمانکاران ملزم به ثبت کد ملی خود هستند.

۳-۲- کاربر می‌پذیرد اطلاعات خواسته شده را به صورت صحیح و به‌ روز در سامانه i-do وارد کند و مسئول عدم صحت اطلاعات اعلام شده شخص کاربر می‌باشد. در صورت اثبات خلاف این موضوع، i-do مجاز به پیگیری قضایی و قانونی نزد مراجع صالح می‌باشد.

۴-۲- هر فرد تنها می‌تواند یک حساب کاربری در i-do داشته باشد. در صورتی که i-do اطلاع یابد که به نام یک شخص اعم از حقیقی و یا حقوقی حساب‌های کاربری متعدد وجود دارد، i-do  مجاز خواهد بود نسبت به قطع خدمات و غیرفعال نمودن حساب‌های کاربری مذکور اقدام نماید.

۵-۲- مسئولیت همۀ فعالیت‌هایی که از طریق حساب کاربری اشخاص حقیقی و یا حقوقی در i-do یا سایر خدمات مربوط به i-do  انجام می‌شود به عهدۀ کاربر کارفرما و یا کاربر پیمانکار، بنابه مورد، است. بنابراین مسئولیت پروژه نیز با خود کابر ثبت کننده پروژه می باشد.

۶-۲- مسئولیت حفظ امنیت اطلاعات حساب کاربری از جمله نام کاربری و رمز عبور به عهدۀ کاربر کارفرما و یا پیمانکار است. در صورت مفقود شدن یا سرقت اطلاعات حساب کاربری، کاربر مذکور موظف است در اسرع وقت موضوع را به اطلاع i-do برساند. بدیهی است تا زمانی که اطلاع‌رسانی به i-do انجام نشده است، مسئولیت همۀ فعالیت‌هایی که از طریق حساب کاربری مذکور انجام شده و می‌شود به عهدۀ وی خواهد بود.

۷-۲- کاربر حق ندارد به اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر اجازه استفاده از حساب کاربری خود را بدهد یا حساب خود را به فرد یا شرکت دیگری منتقل کند. در مورد کاربر شخص حقوقی نیز، مسئولیت‌های قانونی بهره برداری از خدمات i-do متوجه مدیران مجموعه‌های مذکور خواهد بود.

۸-۲- در شرایط خاصی ممکن است از کاربر برای استفاده از خدمات، درخواست احراز هویت شود، در چنین شرایطی اگر کاربر اطلاعات کافی در اختیار i-do قرار ندهد، i-do  می‌تواند حساب کاربری وی را مسدود کرده و از ارائۀ خدمات به کاربر خودداری کند.

۹-۲- ممکن است بنا به مورد و حسب صلاحدید و تشخیص  i-do، از کاربر کارفرما و یا پیمانکار درخواست اطلاعات تکمیلی، ارائه مدارک و یا اصلاح اطلاعات موجود گردد. در این صورت کاربر مورد درخواست، متعهد به ارائه اطلاعات و یا اصلاح اطلاعات درخواستی در مدت اعلام و درخواست شده از سوی i-do خواهد بود. در غیر این صورت i-do می‌تواند حساب کاربری وی را مسدود کرده و از ارائۀ خدمات به کاربر اعم از کارفرما و یا پیمانکار خودداری کند.

ماده ۳ – استفاده از آی دو

۱-۳- هزینه پیشنهاد شده توسط پیمانکاران در پروژه های حضوری با احتساب هزینه ایاب و ذهاب می باشد و پیمانکاران غیر از هزینه توافق شده در پروژه نباید وجهی درخواست نمایند.

۲-۳- با استفاده از خدمات i-do کاربر اعم از کارفرما و پیمانکار می‌پذیرد و موظف می‌باشد که از i-do برای انجام هیچ فعالیت غیر‌قانونی طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران یا مخالف با عرف جامعه استفاده نکند. کاربر کارفرما و یا پیمانکار حق ندارد اشیاء غیر مجاز از جمله مشروبات الکلی، مواد مخدر، سلاح یا سایر اشیاء یا حیواناتی که طبق قانون جمهوری اسلامی ایران مجاز نیست، در پروژه خود استفاده نماید.

۳-۳- کاربر کارفرما متعهد است تمامی موارد را در توضیحات پروژه قبل از توافق اعلام نماید. در غیر اینصورت چنانچه پس از پذیرش درخواست پروژه و عزیمت کاربر پیمانکار به محل پروژه، و مواجه شدن پیمانکار با مواردی مغایر با توضیحات پروژه، مجاز به لغو (امتناع از انجام) پروژه بوده و مسئولیت جبران خسارات وارده و هزینۀ ایاب و ذهاب پیمانکار ( با مبلغ توافقی ) برعهدۀ کاربر کارفرما است.

۴-۳- کاربر کارفرما و یا پیمانکار متعهد می‌شود هیچ‌گاه از خدمات i-do به صورتی که به i-do یا شرکای آن صدمه‌ای وارد کند استفاده نکند. در صورتی که کاربر کارفرما اعم از شخص حقیقی و یا حقوقی و یا کاربر پیمانکار نسبت به سوءاستفاده از امکانات فراهم شده در خدمات i-do در جهت منافع شخصی و یا آسیب اعم از مادی و یا معنوی به منافع i-do اقدام نماید، i-do ضمن داشتن حق قطع خدمات و غیرفعال نمودن حساب کاربری، مجاز خواهد بود با مراجعه به مراجع قضایی و یا سایر مراجع ذیصلاح قانونی نسبت به مطالبه جبران خسارات وارده اقدام نماید.

ماده 4- تعهدات شما: شما در هنگام استفاده از این اپلیکیشن موافقت می‌نمایید که اعمال زیر را انجام ندهید:

 • جلوگیری و یا محدود کردن استفاده دیگران از این اپلیکیشن
 • ارسال هر چیز غیر قانونی، شیادانه، تهدید آمیز ، توهین آمیز، افترا آمیز، موهن‌ و یا هرچیز قابل اعتراض.
 • ارسال یا انتقال هر نوع اطلاعات یا نرم‌افزار حاوی ویروس یا دیگر کامپوننت های مضر/مخرب.
 • ارسال یا انتقال هرچیزی که حقوق معنوی ایجاد کننده آن را زیر پا گذارد.
 • ارسال یا انتقال هر اطلاعاتی که قوانین اپلیکیشن و توافق نامه را زیر پا بگذارد.

ماده 5 – روند ها و هزینه ها در i-do

هزینه‌ی استفاده از خدمات i-do مطابق جدول ذیل می باشد.

* در حال حاضر بر روی پاداش های اعطائی به کاربران کارمزد منظور نمی گردد.

* درحال حاضر مالیات بر ارزش افزوده به خدمات اپلیکیشن تعلق نمی گیرد.

 • در پروژه های حضوری و مجازی با پرداخت آنلاین، کارفرما پس از پذیرش قیمت پیمانکار می‌بایست وجه پروژه را در اپلیکیشن گروگذاری نماید، این مبلغ تا زمان اتمام کار توسط پیمانکار و تایید آن توسط کارفرما به پیمانکار پرداخت نخواهد شد. پیمانکار تا قبل از انجام گروگذاری کار را آغاز نخواهد کرد.
 • کارفرما موظف است پس از اعلام پایان کار توسط پیمانکار نسبت به تایید یا اعمال نظر برای تغییرات حداکثر در مدت 72 ساعت اقدام نماید، بدیهی است در صورت عدم پاسخ گویی کارفرما در این مدت با درخواست پیمانکار، i-do حق دارد کار پیمانکار را پذیرفته شده در نظر گیرد و رأسا وجه گروگذاری شده را آزاد نماید.
 • کارفرما می تواند مدت زمان مورد نیاز برای تایید کار پس از اعلام اتمام کار توسط پیمانکار را، در قسمت گفتگو نوشته و یا با پیمانکار برسر آن به توافق برسد.
 • کاربران می توانند جهت مشاهده تمامی تراکنش های مالی (تراکنش های حاصل از انجام پروژه توسط پیمانکاران و گروگذاری ها و پاداش های ایجاد شده توسط پیمانکاران ) از بخش امور مالی اقدام نمایند.
 • کلیه وجوه پروژه های به اتمام رسیده در i-do در فواصل زمانی 5 ساعته تسویه می گردند و زمان تسویه حساب از ساعت 8 صبح الی 23 می باشد ( 8 – 13 – 18 – 23 ).
 • کلیه واریز ها در حال حاضر توسط انتقال وجه کارت به کارت شتابی صورت می پذیرد.

ماده 6 – سایر شرایط

 • i-do حق تایید، رد ویا تغییر هر درخواست، پیشنهاد و یا هر اطلاعات ارسالی دیگر به سیستم را برای خود محفوظ می‌دارد.
 • i-do به عنوان واسطه میان کارفرما و پیمانکار فعالیت می‌نماید و در بهترین حالت همواره سعی در تسهیل کردن انجام معاملات و ایجاد رضایتمندی دوطرفه میان هر دو طرف را دارد، بنابرین کارفرما و پیمانکار توافق می‌کنند که درصورت پیشامدن هرگونه اختلاف، مرجع اولیه‌ی حل اختلاف تیم داوری i-do باشد. داوری طی ساعات و روزهای کاری انجام می پذیرد. در مواردی که تیم داوری i-do به دلایلی شامل و نه محدود به پیچیدگی های فنی و غیر فنی، احتمال عدم توانایی در حفظ حقوق طرفین را بدهد می تواند از انجام داوری خوداری نموده و طرفین را به مراجع قضایی قانونی و رسمی هدایت کند تا ایشان نسبت به حل اختلاف اقدام کند.
 • کاربران i-do می پذیرند که در صورت بروز هرگونه اختلاف با i-do ، مرجع صالح رسیدگی کننده به اختلافات، مراجع ذی صلاح واقع در شهر اهواز بوده و کاربران حق پیگیری در مراجع قضایی دیگر را از خود سلب می نمایند. آدرس استقرار دفتر اصلی i-do مطابق با اطلاعات مندرج در نماد اعتماد الکترونیکی است.
 • هدف i-do تسهیل معاملات مالی از طریق ارسال درخواست و پیشنهاد قیمت می‌باشد و بنابرین هر ارسالی که شامل چیزی مغایر با این هدف باشد حذف می‌شود و حساب کاربری ارسال کننده برای همیشه بسته می‌شود. این ارسال ها می‌تواند شامل و نه محدود به این موارد باشد؛ درخواست هایی برای انجام کار به صورت رایگان، درصدی از فروش محصول، دریافت معوض غیر نقدی در عوض انجام کار. همچنین ارسال پیشنهادهایی برای انجام کار و یا فراهم نمودن راه حل به صورت رایگان.
 • تمامی معاملات انجام شده در این سیستم می‌بایست بر اساس قوانین تجارت جمهوری اسلامی ایران و قانون تجارت الکترونیک جمهوری اسلامی ایرانباشد.
 • برای حفاظت و اعاده حقوق قانونی کارفرمایان و پیمانکاران، تمامی کاربران i-do باید حداقل 18 سال سن داشته باشند، افرادی که این شرط را ندارند اجازه استفاده از خدمات این سیستم را ندارند.
 • تمامی خدمات i-do با شرایط موجود می‌باشد و هیچ ضمانتی برای کارایی، سازگاری و قابلیت‌ فروش (دیگر و ضمانت ها) وجود ندارد.
 • متن درخواست پروژه در حکم قرارداد می باشد، بنابراین ارسال پیشنهاد قیمت قطعی توسط پیمانکار به منزله پذیرش قرارداد درخواست پروژه است، همچنین توافقات انجام شده در بخش مبادله پیام به عنوان متمم بر قرارداد درخواست پروژه می باشند. اما توافقات انجام شده خارج از بخش تبادل پیام i-do مانند ایمیل، تلفن و غیره به دلیل قابلیت جعل ساده در هنگام درخواست داوری به هیچ عنوان قابل استناد نیستند.
 • پیمانکار متعهد می شود در صورت پذیرفته شدن پیشنهادش، پروژه را به صورت خواسته شده به انجام برساند و در صورت عدم انجام صحیح پروژه به دلیل کم‌کاری پیمانکار، وی متعهد به جبران خسارت وارده به i-do می باشد این خسارت شامل و نه محدود به موارد زیر است:

+ کارمزد پرداخت الکترونیکی، در صورتی که کارفرما وجه را از طریق درگاه پرداخت آنلاین پرداخت کرده باشد.

+ کارمزد سایت

*تشخیص علت عدم انجام صحیح کار بر عهده i-do و بر اساس مستندات موجود در بخش تبادل پیام است.

 • در پروژه های غیر حضوری، تبادل اطلاعات تماس مابین کارفرما و پیمانکار در i-do ممنوع است. کارفرما و پیمانکار متعهد می شوند که اطلاعات تماس خود را در اختیار طرف مقابل قرار ندهند و تمام توافقات خود را از طریق بخش تبادل پیام i-do انجام دهند، بدیهی است در صورت مشاهده ارسال پیشنهاد برای توافق خارج از i-do و یا ارسال اطلاعات تماس قبل از انجام گروگذاری و در حین انجام کار به هر شکل و در هر شرایطی، i-do حق دارد حساب کاربری شخص متخلف را مسدود نماید.

برداشتن محدودیت کاربران خاطی با نظر i-do صورت گرفته و ممکن است مشمول پرداخت جریمه ی نقدی گردد.

 • در صورت مشاهده تبادل اطلاعات تماس داوری می تواند با استناد به همین تخلف و بدون بررسی سایر ادله رای خود را صادر کند. تصمیم گیری در این خصوص به عهده داور است.

پروژه هایی که منتهی به گروگذاری شده باشند و در طی فرآیند داوری مشخص گردد که طرفین پروژه اقدام به تبادل اطلاعات تماس کرده است مشمول کسر پورسانت i-do خواهند شد.

 • ممکن است پیمانکار، از روی حسن نیت، برای پروژه‌ای پیشنهاد ارسال نماید اما پس از پذیرفته شدن پیشنهادش و انجام گروگذاری متوجه شود که به دلیلی قادر به انجام پروژه نیست به عنوان مثال برنده شدن در چند درخواست پروژه همزمان و یا پذیرفتن مسئولیت بیشتر هنگام انتظار برای پذیرش پیشنهادش، در این شرایط پیمانکار تا 24 ساعت بعد از انجام گروگذاری مهلت دارد انصراف خود را از انجام پروژه به کارفرما (در قسمت تبادل پیام) و به i-do ( قسمت پشتیبانی ) اعلام نماید، سپس i-do با مستند کردن این مورد در حساب پیمانکار و کارفرما و بدون در نظر گرفتن امتیاز منفی لغو گروگذاری را انجام خواهد داد. لازم به ذکر است پیمانکار باید دلیل قانع کننده ای برای این درخواست داشته باشد و تشخیص این موضوع بر عهده i-do است.
 • کارفرما پس از انجام گروگذاری پروژه تنها با ثبت درخواست داوری می‌تواند نسبت به لغو پروژه اقدام کند. بدیهی است در صورتی که پیمانکار بخش‌هایی از پروژه را به انجام رسانده باشد وجه مربوط به این بخش‌ها قابل استرداد نخواهد بود.
  هزینه غیرقابل استرداد اول بصورت توافقی توسط طرفین محاسبه می‌گردد و در صورت عدم توانایی طرفین توسط i-do مشخص می‌گردد.
 • پیمانکار موظف است در صورت وجود محدودیت زمان برای قیمت پیشنهادی خود این مورد را به صورت واضح و روشن در متن پیشنهاد خود ذکر نماید، البته در صورت گذشت بیش از یک ماه از زمان ارائه پیشنهاد کارفرما باید قبل از پذیرش پیشنهاد و گروگذاری وجه از پیمانکار در مورد قیمت تاییدیه بگیرد. همچنین پیمانکار موظف است در صورت عدم رضایت در مورد قیمت حداکثر طی ۲۴ ساعت پس از گروگذاری عدم رضایت خود را اعلام کند.
 • ثبت درخواست انجام پروژه‌های دانشجویی و پایان نامه در i-do ممنوع می‌باشد اما درخواست مشاوره در این زمینه‌ها بلامانع است.
 • قیمتی که درزمان قطعی شدن سفارش کارفرما در i-do منظورگردیده است معتبر می‌باشد.
 • درج هرگونه اطلاعات تماس اعم از تلفن، آدرس ایمیل،آدرس سایت، آدرس شبکه‌های اجتماعی و از این دست برای پروژه‌های از نوع مجازی ممنوع است. در صورت مشاهده چنین تخلفی وجه پرداختی توسط کارفرما برای ثبت پروژه مسترد نخواهد شد.